Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dlouhé Stráně

V pondělí 5. září 2011 navštívila naše třída, po zhruba hodinové cestě autobusem, přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé Stráně.

Tuto PVE elektrárnu vlastní společnost ČEZ, leží na říčce Desné, v okresu Šumperk a v CHKO Jeseníky a je nejvýkonnější vodní elektrárnou v Česku, její instalovaný výkon je 2 x 325 MW a má největší vodní turbínu v Evropě (Francisova turbína). Jedná se také o elektrárnu s největším spádem v ČR (510 m).

francisova-turbina.jpg

  Napřed jsme navštívili informační centrum elektrárny, kde jsme se seznámili se základními parametry elektrárny, historií elektrárny a shlédli krátké video o založení a funkcích elektrárny. Elektrárna plní v elektralizační soustavě 3 funkce: statickou, tím se rozumí přeměna nadbytečné energie v soustavě (čerpání z horní a dolní nádrže a naopak).  Dynamickou funkcí se myslí schopnost plnit funkci výkonové rezervy systému. Kompenzační funkce slouží k regulaci napětí v soustavě.

 Dlouhé Stráně se skládá ze 2 nádrží s téměr 510 m rozdílem:

Horní nádrž se nachází na hoře Dlouhé Stráně ve výšce 1 350 m a má objem 2 580 000 m3 a celkovou rozlohu 15,4 ha, největší hloubka je 48 m, připojena s elektrárnou dvěma přivaděči.

 Dolní nádrž se nachází na říčce Divoká Desná v nadmořské výšce kolem 820 m. n. m., s celkovým objemem asi 3 400 000 m3 a rozlohou 16,3 ha.

horni-nadrz.jpg

dolní nádž

dolní a horní nádrž letecky

 Výstavba elektrárny začala v květnu roku 1978. Na počátku  80. let však byla stavba vlivem rozhodnutí utlumena. Díky tomu došlo k modernizaci projektu v roce 1985 a po roce 1989 bylo rozhodnuto stavbu dokončit. V roce byla 1996 kompletně dokončena a uvedena do provozu. Tato elektrárna stála v přepočtu na  6,3 miliardy Kč.

Elektrárna je řešena jako podzemní dílo, tudíž minimálně narušuje životní prostředí. Většina soustrojí se nachází v podzemí a kaverně. Je to typicky horská stavba. Podle mě je tato elektrárna užitečná zejména, že nenarušuje moc životní prostředí a výhodou je, že nespotřebovává žádné suroviny, tudíž jen obnovitelné zdroje.

vstup do podzemní části elektrárny 

kaverna 

 

informační centrum s kancelářemi

 

 
 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 30767
Měsíc: 605
Den: 4